Почна постапката за изградба на врмена депонија во општина Гевгелија

Од:

Општина Гевгелија денеска ја почна постапката за изградба на времена депонија за неопасен отпад кај селото Ново Конско со ставањето на јавен увид и консултација со јавноста на нацрт извештајот за стратегиската оценка и нејзиното влијание врз животната средина.

dobivaj vesti na viber

– На граѓаните со оваа постапка им е овозможено да имаат целосен увид во комплетната документација и влијанието на објектот кој ќе биде граден и уреден по светски стандарди кои гарантираат обезбедување целосна заштита на животната средина, велат од општината.

Проектот предвидува санитарната депонија за неопасен цврст отпад да се простира на површина од 2 хектара, оддалечена 7 километри од Гевгелија и 1,3 километри од најблиското населено место Ново Конско.
Депонијата ќе се гради со јапонски грант преку УНДП програмата за помош на општините кои беа зафатени со бегалската криза и ќе обезбеди целосна дистрибуција и депонирање на комуналниот отпад на најсовремен начин.

Би можело да ве интересира

Гевгеличанец пронајден мртов во неговиот дом

Импровизирана лабораторија за производство на марихуана откриена во куќа во Гевгелија, притвор за едно лице

ВИДЕО: Сопственик на ресторан во плач по казната од 7000 евра за гости со лажни ковид сертификати

Предраг Петровиќ

47.095 евра, 603.000 денари и 250 швајцарски франци заплени Финансиската полиција при претрес на дом на лажен адвокат

А1он

Кривични пријави за поранешна директорка и двајца раководители во гевгелиски „Комуналец“

Изгорел покривот на опожарена куќа во Гевгелија

Ана Ололовска