По котлините магла, попладне локални врнежи од дожд, на планините снег

Од:

По котлините денеска претпладне ќе има појава на магла и ниска облачност. Попладне и во текот на ноќта ќе има локални врнежи од дожд, а на планините снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 5, а максималната ќе достигне од 5 до 11 степени.

Во Скопје, времето претпладне со појава на магла и ниска облачност, а попладне и во текот на ноќта ќе има услови за повремен дожд. Минималната температура ќе се спушти до 1, а максималната ќе достигне до 6 степени.

Од УХМР информираат дека од денеска попладне до четврток ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Поради спуштање на постудена воздушна маса од север, во четврток во попладневните часови ќе започне да дува засилен северен ветер и врнежите ќе преминуваат во снег и на некои од повисоките места.

Во петок и за време на викендот ќе преовладува стабилно време со ниски утрински температури.

Би можело да ве интересира

Облачно со повремени врнежи од дожд

Најмногу дожд во Струмица

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Следува снежен викенд, од понеделник се очекува стабилно време

А1он

Умерен до засилен северен ветер и дожд, значително заладување во текот на неделата

Времето денеска облачно и дождливо, се очекува снег на планините

А1он