Пломп: Одлуката за преговори мора да помине низ парламентите на членките на ЕУ

Од:

Препораката на ЕК за датум за старт на преговори за да биде одобрена треба да помине во парламентите на сите земји членки на ЕУ, а влијание ќе имаат и европските избори кои почнуваат денеска, изјави во Делчево холандскиот амбасадор Вилем Ваутер Пломп.

-Би сакал да можам да ви кажам, но она што можам да го кажам е знаете добро дека изборите за Европскиот парламент се наскоро. Во Холандија тие се денеска, се чека и извештајот на Европската комисија за напредокот на вашата земја и потоа е многу важно во холандскиот Парламент и во останатите парламенти пред Европската комисија да се произнесат позитивно по однос на одлуката, кажа амбасадорот Пломп на новинарско прашање има ли шанса нашата земја да добие датум за преговори на Европскиот совет во јуни, кој со „ЕУ патувачкиот автобус“ денеска престојуваше во Делчево.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: ЕУ ги евакуира своите граѓани од кинескиот град Вухан

Гончарук: Украина за пет години ќе ги исполни критериумите на ЕУ

Османи: Европските интеграции нудат можност за долгорочен и стабилен развој

Ана Ололовска

ЕУ ќе стави на црна листа неколку руски службеници во врска со изборите на Крим

Ана Ололовска

Тигањ: Нашата позиција е чиста, да се исправи грешката што се направи во октомври

Ана Ололовска

Меркел: Во март за преговорите со С. Македонија и Албанија

Ана Ололовска