Пет активни пожари: Гори во Долнени, во кумановско и во гостиварско

Од:

Пет пожари се активни на територија на државава, информира изутринава Центарот за управување со кризи.

Во Општина Долнени има три пожари: кај село Зрзе со еден крак во село Рилево и еден крак во село Сливје, и кај селата Кошино и Костинци. Пожар има и во село Бељаковце во Општина Куманово и во село Долна Ѓоновица во Општина Гостивар.

ЦУК соопшти дека вчера биле регистрирани вкупно 49 пожари и се изгаснати 44.

Би можело да ве интересира

Еден загинат, двајца повредени во пожар во Требеништа

Пожар во дебарско кај селото Гари

Пожар под Солунска Глава кај селото Белица

Во последното деноноќие два пожара на отворено

ЦУК: Активен еден пожар, вчера регистрирани 39 пожари

Голем пожар беснее во Овче Поле