Со пат ќе се поврзат росоманските села Мрзен Ораовец и Камен Дол

Од:

Општина Росоман ќе ја подобрува патната инфаструктура со два проекта одобрени преку Бирото за регионален развој.

dobivaj vesti na viber

– Со реализација на првиот проект ќе се подобри патната мрежа и квалитетот на животот, преку изградба на пат од село Мрзен Ораовец до село Камен Дол, инвестиција во износ од два милиона денари, соопшти денеска општинската служба за информирање.

Вториот проект опфаќа подобрување на патната инфраструктура преку подготовка на техничка документација за изградба на улици во општина Росоман, во должина од 2.500 метри, во износ од 495.600 денари.

Во наредниот период општина Росоман ќе пристапи кон тендерски процес, по што ќе следи и реализација на проектите.

Би можело да ве интересира

Росоманец пријавил во полиција дека бил физички нападнат од сопругата

А1он

Овоштарите од Росоманско ќе добијат обесштетување поради мрзнењето на овошките

А1он

Жителите на Сирково побараа помош од градоначалникот на Росоман за да добијат приклучок кон патот Градско-Прилеп

Ана Ололовска

Полицаец и полицајка повредени во сообраќајка во Росоман

А1он

Педофил во повеќе наврати напаѓал две деца во Росоман, злоставувањето го снимал со телефон

Жарко Настоски

Советниците од Росоман не сакаат регионална депонија во нивната општина

Жарко Настоски