Парите од Камчеви ги сменив во евра со обезбедување, сведочеше благајничката

Од:

По паузата во Кривичниот суд во Скопје продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска.

Таа била девизен референт и благајничка во фирмите на Камчеви. На прашање на обвинителката Вилма Русковска, Бошковска одговори дека во декември 2018 и февруари 2019 година вадела поголема сума пари од сметките на Ана Камчева, Ратка Камчева и Христина Камчева. Во три наврати извадила 12 милиони, и уште двапати по пет милиони денари.

„Вадев поголема сума од приватната сметка на Ана Камчева и Ратка Камчева. Јас тие пари требаше да ги направам во евра“, рече сведокот.

Таа кажа дека во февруари 2019 година извадила од сметките на сестрата и мајката на Камчеви, 18 и 21 милион денари.

„Со обезбедување дојдов во менувачницата и ги направив во евра. Влегов од задната врата. Парите ги средивме со спецификација по апоени. И си отидов пак од задната врата“, рече Бошковска.

Бошковска рече дека се сеќава оти 80% од парите биле со банкноти од по 50 евра и дека спецификацијата не била по сериски броеви, туку по банкноти.

Таа кажа дека не го видела ниту еднаш Бојан Јовановски и дека ги видела снимките од броењето на парите.

Следното рочиште за „Рекет“ е закажано за 25 декември кога треба да сведочат Зоранчо Митровски, Томе Главчев и Сашко Бошков.

Би можело да ве интересира

Обвинителот Бурим Рустеми ќе сведочи за „Рекет”

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стефанова: Без оглед каква пресуда ќе добие Јанева, шетета врз предметите и СЈО е огромна

Габриела Димковиќ-Мишевска

Фрчковска за вулгарните зборови на Јанева: Не се согласувам со испадите, но таа е револтирана

Кристијан Ландов

Хаос во судницата, Јанева до Стефанова: Гомнарке, ороспијо!

Мери Јордановска

Чифлиганец и Савова пробувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Мери Јордановска

Обвинителката Стефанова тврди дека Катица Јанева се однесувала како адвокат на обвинетите во „Империја“

Мери Јордановска