Откриени четири комбиња кои вршеле меѓународен превоз на патници без документација

Од:

Четири комбиња превезувале патници надвор од државата без соодветна документација информира Министерството за внатрешни работи.

– На 19/20.01.2022 од полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Табановце при Регионалниот центар за гранични работи Север, при контрола при влез во државата на четири комбиња за меѓународен превоз на патници, и тоа две „форд“, едно „мерцедес“ и едно „фиат“, од кои три со струмички и едно со скопски регистарски ознаки, управувани од Т.В.(25), П.В.(50), Ч.Т.(28) и М.П.(33), сите од Струмица, било констатирано дека возилата вршат меѓународен превоз на патници без поседување на соодветна документација, се вели во соопштението од МВР.

Известени се инспектори од Одделението за инспекциски надзор на патниот сообраќај во рамки на Државниот инспекторат за транспорт при Министерство за транспорт и врски и се преземаат мерки за комплетно расчистувањ ена случаите.

Би можело да ве интересира

(Интервју) Ленин Јовановски: Од Арсовска зависи дали в петок Скопје ќе биде блокирано

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Приватни превозници: Данела лаже, кај неа во Град Скопје може да провери дали сме краделе

Орце Костов

Превозниците од утре можат да возат полни автобуси и комбиња, маските и натаму задолжителни

Жарко Настоски

Превозниците можат да возат најмногу 50% патници од вкупниот број седишта

А1он

Димитров: Голем дел од македонските превозници ја поминаа италијанско-словенечката граница

А1он