Осум пожари на отворено во изминатото деноноќие

Од:

Во последното деноноќие се евидентирани осум пожар на отворен простор, а активни утрово нема. Горела ниска вегетација, депонии и ѓубришта, соопшти ЦУК.

По еден пожар на отворено имало во село Трубарево (ниска вегетација), зад терминалот на влезот во Струмица (ѓубриште) и кај пробиштипското село Неокази (трска). Во Општина Ѓорче Петров имало два, кај „Стопански двор“ (ниска вегетација) и кај „Обиколница Волково“ (ниска вегетација). Три пожари на творено имало во Општина Кочани – горела градската депонија, кај месноста „Монополски Бавчи“ (ѓубриште) и кај местото „Игралиште“ во Кочани (ѓубриште).

Би можело да ве интересира

Стојанов: Нема веќе пожари во близина на неготинско Калањево

Вработените во Македонски шуми се без опрема, пожарите ги гасат „по влечки“

Катерина Ѓуровски

Се најдов лице в лице со огнот – сведоштво на Златко Димов повредениот во пожарот кај Сирково

(ВИДЕО) Пожарот кај „Порцеланка“ спречен на 100 метри од цистерни со 80 тони плин

Катерина Ѓуровски

Дождот не го изгасна пожарот на планината Огражден, гори на неколку места

СДСМ: Поминаа ден-два, пожарите не се под контрола, а лопатарот Мицкоски и министрите се шетаат