Осум нови училишни спортски сали до крајот на годината

Од:

Премиерот Никола Груевски денеска најави дека до крајот на годината ќе бидат пуштени во употреба уште осум нови училишни спортски сали.

„Проектот за спортските сали е поделен во два дела. Во делот на Агенцијата за млади и спорт, каде тргна и порано целата операција веќе сме при крај. Од 35 речиси 30-тина сали се целосно завршени, а останатите пет сали се во фаза на работа. Од останатите 145 сали во Министерството за образование и наука, 21 се целосно завршени и пуштени во употреба, на 21 се работи во моментот и осум од нив ќе бидат готови до Нова Година“, рече Груевски.

Проектот, како што посочи премиерот, е во тек и голем број на сали се веќе завршени.

„Многу градови и многу училишта добија спортски сали. Тоа е од корист и за професорите и за наставниците и за учениците, а и за сите што живеат во тоа мало или во таа општина. Честопати во некое мало, населба, па дури и во некои општини немаше спортски сали. Сега тие општини имаат спортски сали на радост на учениците, на наставниците, на рекреативците и на спортските клубови“, нагласи Груевски.

Би можело да ве интересира

Учениците се враќаат на настава, почнува второто полугодие

Ана Ололовска

Здружението на информатичари реагира на новиот концепт за основно образование

Ана Ололовска

ВИДЕО: Двајца средношколци избркани од училиште поради вулгарност на онлајн час

Маја Илиевска-Пачемска

Институт за педагогија: Владиниот образовен концепт е полн со недоследности

Жарко Настоски

Влада: Не се укинува предметот историја, следи исцрпна јавна расправа за образовниот концепт

Жарко Настоски

Заев: Нашата намера не е да го укинеме предметот историја

Ана Ололовска

6 comments

Bukefal 29/07/2012 - 16:26 at 16:26

ООООООО, ЗАБЕГАНА ВМР-ОВЦА, НЕ НИ ТРЕБАТ СПОРТСКИ САЛИ, ФУДБАЛСКИ И ТЕНИСКИ ИГРАЛИШТА, СПОМЕНИЦИ И ЖАЛНИ ВРБИ, НИ ТРЕБААТ ФАБРИКИ, ДОБРИ И НОВИ АВТОПАТИШТА, МОДЕРНА ЖЕЛЕЗНИЦА, ХИДРОЦЕНТРАЛИ НОВИ ШТО ЌЕ РЕЗУЛТИРА ВО ПОМАЛА СИРОМАШТИЈА, ПОМАЛА НЕВРАБОТЕНОСТ, ПОНИСКИ СМЕТКИ ЗА СТРУЈА, ПАРНО И ЖИВОТНИ НАМИРНИЦИ И ЕДНОСТАВНО КАЖАНО ПОДОБАР ЖИВОТ НА СИТЕ НАС!

СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ СЛОБОДА НА НАРОДОТ!

Reply
bobistb 29/07/2012 - 22:18 at 22:18

izvini vakoj a sto ti treba ROGOVI li da se bodete sas b.c

Reply
HUGO FM 29/07/2012 - 17:01 at 17:01

селото гори – бабата си ја чешла

Reply
KONTRA BANDA 29/07/2012 - 20:44 at 20:44

Od koga pocna da gradi sali,demek sportski da se izdignime,nie i na ovoj plan nacisto propadnacvme.

Reply
HUGO FM 29/07/2012 - 21:54 at 21:54

гради = кради
им го зедоја редо на тие т.н проекти како изградбба на полски нужник
кошта 100 пиши 100 000
перална Легална
пишував некаде во поранешните теми за клупите во паркчината во Прилеп.
на изведувачот ни за трошоците не му е платено а во проектот е книжено астрономски.
со тротоарите уште побетер

Reply
Гајвер 02/09/2012 - 09:54 at 09:54

Овој изгледа дека се уште не сватил дека на народот не му се потребни сали, дека на овој народ му треба поевтина струја, поевтин зејтин, брашно. Само нека продожи со салите. Како што иде работата нема да има кој да ги користи салите затоа што целиот народ ќе се исели од Македонија.

Reply

Leave a Comment

one × 3 =