Осомничен во новата истрага за „Рекет“ и таткото на Боки 13

Од:

Меѓу осомничените во новата истрага за „Рекет“, како што дознава „А1он“, е и таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски.

Во случајот „Рекет“ досега обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13, кој се сомничи за „примање награда за противзаконито влијание“ и за „перење пари и други приноси од казниво дело“, Зоран Милески Кичеец кој се сомничи за трговија со влијание и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева која е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластување.

Јовановски и Јанева се во притвор во КПУ Затвор Скопје, а Милевски е во домашен притвор.

Јовановски вчера требаше да даде исказ во Обвинителството, но му се слоши и со брза помош беше однесен во болница, а потоа вратен во притвор.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русковска за Јанева: Колешката не сфатила до сега дека е обвинета за злоупотреба на службената положба

За Јовановски снимките од ПИ-мерките се несерозни, а себеси се нарече „мало бебе“ во однос Милески

Катица Јанева пред да биде уапсена одела во СЈО, салони за убавина и по вечери

Кристијан Ландов

Зоран Кичеец редовно ги посетувал „Пелистерка“ и „Систина“, покажуваат ПИ-мерките на МВР

Кристијан Ландов

Јовановски два пати во една недела бил кај Јанева, покажуваат ПИ-мерките

Кристијан Ландов

Со изведување докази обезбедени со ПИ мерки продолжува судењето за „ Рекет“

Ана Ололовска