Основана афтокефална Украинска православна црква

Од:

Во Киев денес беше основана афтокефалната Украинска православна црква, одвоена од Московската патријаршија.

На соборот присуствуваше и украинскиот претседател Петро Порошенко, а за поглавар на црквата е избран митрополитот Епифаниј, пренесува ТАС.

– Им честитам на сите за воспоставувањето на афтокефална Украинска православна црква, рече Порошенко пред големиот број верници пред храмот Света Софија во Киев.

Новиот поглавар на црквата беше избран зад затворени врати на т.н. собир на обединување.

Би можело да ве интересира

Олимпискиот бегалец обвинет за сексуално злоставување конечно уапсен

Можна уште една руско-украинска размена на притворени

Зеленски очекува средба со Трамп

Ана Ололовска

САД одобрија 250 милиони долари воена помош за Украина

Ана Ололовска

Естонија сака еднострано да го укине безвизниот режим за Украинците

Зеленски потпиша закон за откажување од пратеничкиот имунитет

Ана Ололовска