Османи: За нас сонцето и натаму ќе изгрева на Запад

Од:

На пат за Луксембург и Брисел очи во очи со историјата пред конечната одлука, напиша на својот Фејсбук профил вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој рано утрово отпатува за Луксембург и Брисел на последни консултации и разговори со претставници на Европската Унија во очи Министерскиот состанок за општи работи (ГАК), каде на дневен ред ќе се најде одлуката за почеток на преговорите со Република Северна Македонија.

– Независно дали одлуката ќе биде денес или утре, дали ќе биде ДА или НЕ, за нас сонцето и натаму ќе изгрева на Запад, напиша Османи на Фејсбук.

По синоќешниот амбасадорски состанок во Луксембург, нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија. Со тоа одлуката се префрлува за денеска на Советот за општи работи на ниво на шефови на дипломатии што се одржува во Луксембург.

Би можело да ве интересира

Ахмети: Има потреба за ветинг во сите институции

Ана Ололовска

ВИДЕО: Од денеска трошењата на државата на увид на јавноста, презентирана нова веб платформа

Ана Ололовска

За Владата францускиот нон-пејпер е за поздравување

Ана Ололовска

Адеми: Северна Македонија се враќа на меѓународната сцена, со зајакнато учество и активности во меѓународните тела

Ана Ололовска

Заев – Лофвен во Стокхолм: Силна поддршка од Кралството Шведска за европските интеграции

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Анѓушев: Реализираме низа енергетски проекти за поголема конкурентност

Ана Ололовска