Османи – Матуела: Неопходна е јасна политичка порака за европска иднина на земјите од регионот

Од:

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска се сретна со вршителот на должноста директор за Западен Балкан во Генералниот Директорат за соседство и преговори за проширување на Унијата, Микела Матуела.

Османи и Мутуела, како што информират од МНР, направија преглед на постигнатиот напредок во поглед на имплементација на агендата поврзана со ЕУ, а се осврнаа и на актуелниот статус на нашето европско досие.

Од МНР соопштуваат дека на состанокот е разговарано и за текот на подготовките, клучните теми и очекуваните резултати во врска со октомврискиот Самит ЕУ-Западен Балкан, во рамките на словенечкото претседателство со ЕУ, при што беше оценето дека Самитот мора да испрати јасни политички пораки за иднината на земјите од Западниот Балкан во однос на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Османи дел од состанокот на Северноатланскиот совет на НАТО во Рига

А1он

Телата на загинатите во автобуската несреќа ќе бидат пренесени авионски во петок

А1он

Османи: Добрите односи со Бугарија немаат алтернатива, ќе бараме решение

А1он

Османи: Истрагата за автобуската несреќа е врвен приоритет за бугарското Обвинителство, идентификацијата ќе трае најмалку седум дена

А1он

Османи: Ангажманот на сите чинители за старт на преговорите ќе биде придонес не само за државата, туку и за регионот

А1он

Османи: Ванчо Ѓоргиев не ја поднесе формално оставката, но јас донесов одлука да се прекине договорот

А1он