Орце Камчев останува во затворот во Шутка, судот смета дека може да избега ако го ослободат

Од:

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат дека Камчев може да се крие, но и да се даде во бегство, поради тоа, сметале дека треба да му се определи оваа мерка за обезбедување присуство.

„Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје, донесе решение со кое ја продолжи мерката притвор за лицето Ј.К за 30 дена, поради постоење на околностите од член 165 ст.1 т.1 од ЗКП“, информираа од Кривичен суд.

Бизнисменот Орце Камчев, по одредувањето на првиот притвор и спроведувањето во затворот „Скопје“, негираше дека сакал да бега. Тој рече “Ма какво бегање”, одговарајќи на прашањето од „А1он“ дали планирал бегство.

Притворот на Камчев му е одреден за предметот „Плацеви на Водно”.

Би можело да ве интересира

Директорот на затворот во Шутка: Докторите не укажаа на нарушено здравје кај Камчев, ниту дадоа дополнителна терапија

Кристијан Ландов

Камчев повторно пренесен на Кардиологија, се гушел и имал силна главоболка

Жарко Настоски

Врз Камчев се врши тортура и репресија, тој треба да се пушти во домашен притвор, реагираат адвокатите

Мери Јордановска

Пет дена по враќањето од клиника во затвор, Камчев не се жали на здравствени проблеми

Кристијан Ландов

Камчев задржан на Клиниката за кардиологија

Кристијан Ландов

Камчев со Брза помош однесен на Клиниката за кардиологија, се жалел на болка во градите

Кристијан Ландов