ОЈО Куманово поведе постапка против дилер на дрога

Од:

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против едно лице поради основано сомнение дека сторило кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

Како што информираат од Јавното обвинителство, вчера, во својот дом во Куманово и во домот на нејзиниот невенчан сопруг, осомничената неовластено, заради продажба, држела наркотична дрога марихуана со вкупна нето маса од 322,6 грама и наркотична дрога хероин со нето маса од 11,94 грама. Осомничената ја прибавила наркотична дрога марихуана и хероин за натамашна продажба, за чија цел поседувала и две дигитални ваги кои при извршените претреси се пронајдени и одземени.

Надлежниот јавен обвинител постапувајќи по поднесената кривична пријава, донесе Наредба за спроведување на истражна постапка. Воедно, ценејќи дека се исполнети законските основи до Основниот суд Куманово поднесе Предлог за определување на мерка притвор за осомничената, наведуваат од Јавното обвинителство.

Би можело да ве интересира

Израелскиот крал на дрогата побегна од киевскиот аеродром за време на депортацијата

Приведени двајца скопјани кои продавале дрога

А1он

Велешанец под истрага за трговија со дрога во Битола

Австралиската полиција за 12 месеци запленила 30 тони дроги

Уапсени албански државјани кај кои е пронајден кокаин

Ана Ололовска

Над еден тон кокаин и три милиони евра запленети во операција против шверц на Балканот