ОЈО бара притвор за двојниот убиец од скопското село Стајковци

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за лице осомничено дека сторило кривични дела убиство.

„Против лицето беше поведена истражна постапка откако на 14 мај, при вршење семејно насилство, во семејниот дом во Стајковци, тој со умисла ги лиши од живот својот брат и снаата.

Осомничениот прво ја нападнал снаата, удирајќи ја повеќе пати со метална шипка по главата, а потоа го пресретнал и братот на кого исто така со шипката му нанел смртоносни повреди.

По настанот осомничениот беше хоспитализиран. Бидејќи со подобрување на неговата здравствена состојба постои опасност тој да се даде во бегство, јавниот обвинител оцени дека мерката притвор е неопходна за непречено водење на истрагата, па до судијата на претходна постапка достави предлог за определување таква мерка“, се вели во соопштението од ОЈО.

Би можело да ве интересира

Алекса со еден истрел од непосредна близина ги убил таткото, бабата и дедото: Завршена обдукцијата на убиеното семејство во Књажевац

Смртта на полицаецот во Германија, кој беше убиен од Авганистанец, го подели општеството

Горан Наумовски

Скопјанец ја убил сопствената баба: Додека јадела ја удирал по главата и потоа ја задушил

Орце Костов

Хорор во Књажевац: Млад човек со ловечка пушка си го уби целото семејството

Предраг Петровиќ

Убиство во тетовско Боговиње

Во присуство на родителите и адвокат се предаде и вториот малолетник осомничен за бруталното убиство во Белград

Анита Петровска Рајковиќ