Одобрено обвинението: Боки 13, Јанева и Милевски седнуваат на обвинителна клупа

Од:

Судот им ги отфрли сите приговори на Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски и во целост го одобри обвинението за предметот „Рекет“.

„Советот за оценка на обвиниителен акт на Основниот кривичен суд Скопје кој постапува по оценка на обвинителниот акт на ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција КО.бр.84/19, постапувајќи по приговорите на обвинителниот акт поднесени од Б.Ј., К.Ј. и З.М., на НЕ ЈАВНА СЕДНИЦА одржана на 08.11.2019 година, без присуство на странките во постапката донесе решени со кое: Приговорите на осомничените се одбиваат како неосновани, а обвинителниот акт се одобрува во целост“, соопшти судот.

По одобреното обвинение ќе биде оформен предмет и распределен на понатамошно постапување, а штом ќе биде закажан термин за судење.

Случајот „Рекет“ Обвинителството за организиран криминал и корупција го отвори во јули годинава, против Бојан Јовановски-Боки 13 и Зоран Милевски-Кичеец, за потоа истрагата да се прошири и против Катица Јанева. Јовановски и Јанева се во притвор во Затворот Скоје, а Зоран Милески – Кичеец со одлука на судот е префрлен во домашен притвор.

Би можело да ве интересира

Судијката Димишкова 1,5 час била на распит кај Русковска

Васко Маглешов

Фрчкоска: Изјавата на Рускоска е еден вид на притисок врз судиите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Членови на Судскиот совет дојдоа во Апелација за најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Васко Маглешов

Судијката Димишкова која ја спомнуваа Боки 13 и Камчев, на распит кај Русковска

Васко Маглешов

Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор, најави Русковска

Васко Маглешов

ВИДЕО: Катица Јанева донесена во домашен притвор

Мери Јордановска