Одложена седницата на Постојаната анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓаните

Од:

Седницата на собраниската Постојана анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓаните иако најавена за денеска, не одржа седница.

Претседателката на Комисијата, Иванка Василевска од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека седницата не се одржала поради тоа што не присуствувале нејзините колеги од владејачкото мнозинство, СДСМ и ДУИ.

На дневен ред на оваа седница на Постојаната анкетна комисија беше разгледувањето на претставката од граѓанинот Горан Јовановски од Тетово.

– Претставката на Јовановски се однесува на неможноста да се врати на своето работно место во Агенцијата за вработување поради директен мобинг, политичка нетрпеливост и реваншизам од страна на надлежната директорка, изјави Василевска.

Според неа, пратениците на владејачкото мнозинство предводено од СДСМ не се појавиле на Комисијата со што го покажале својот однос кон почитувањето на основните човекови права и слободи.

Би можело да ве интересира

Со фокус на здравјето предлог – буџетот влезе во Собранието, за власта реален, за опозицијата огромен и неразвоен

Ана Ололовска

Парламентарните партии не отстапуваат од ставовите за онлајн работење на пратениците со Ковид-19

Ана Ололовска

Џафери: Идејата не е Собранието целосно да работи онлајн, туку да се вклучат само пратениците со Ковид-19 или во изолација од дома

Ана Ололовска

Се продлабочуваат несогласувањата меѓу пратениците од власта и опозицијата за онлајн гласање

Ана Ололовска

Предлог-буџетот за 2021 година на расправа во Собранието

Ана Ололовска

Доставени 528 амандмани за Буџетот за 2021 година

Ана Ололовска