Одбиен Законот за зеленило предложен од ДОМ

Од:

Парламентот и на пленарна седница го одби Законот за урбано зеленило, поднесен од пратеничката Лилјана Поповска. Ова е по вторпат во две години, иако ДОМ упорно инсистираше на овој закон и тој беше и дел од коалиционен договор. Законот треба да обезбеди заштита на постојното зеленилo зелен катастар, 25 м2 зеленило по жител во градовите и 10-30% зеленило на градежна парцела.

Разочарува односот на пратениците, кои, одбивајќи го законот, му даваат предност на бизнисот на малкумина, пред здравјето на сите граѓани. Тоа значи дека и понатаму ќе продолжи злоупотребата на зелените површини и нивно претворање во бетон.

Ако, пак, проблемот е во тоа КОЈ го поднесол законот, ги повикуваме колегите од владиното мнозинство ТИЕ да го поднесат. Ќе ја имаат поддршката и од нас и од секој граѓанин кој сака квалитетен живот.

Би можело да ве интересира

ДОМ: Масовно користење на сончевата енергија за излез од енергетската криза

Ана Ололовска

ДОМ: Стопирање на градежните активности кај Холидеј Ин, веднаш!

Ана Ололовска

ДОМ и ЛДП остануваат дел од парламентарното мнозинство, не се за одржување на предвремени избори

А1он

Потпишан договор за заедничка коалиција меѓу ЛДП и ДОМ, формирано „Движењето одлучно за промени”

Ана Ололовска

Ванчо Санев е кандидат за градоначалник на Штип од ДОМ и ЛДП

А1он

„Разбистри се“ до Морачанин: Да не бидат злоупотребувани нашите наоди за разрешување на Петровска

Ландов

Leave a Comment

19 + 10 =