Одбележани 118 години од смртта на македонскиот револуционер и борец за слобода Гоце Делчев

Од:

На денешен ден пред 118 години, бил убиен македонскиот револуционер Гоце Делчев од страна на турската војска во селото Баница. Во чест и сеќавање на Делчев, делегација од Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, предводена од генералниот секретар Миле Бошњаковски, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“. Цвеќе положија и потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски и пратеничките Даниела Маркоска и Велика Стојкова – Серафимовска.

Покрај делегациите на државните институции, во чест и сеќавање на Гоце Делчев цвеќе положија и здруженија и граѓани.

Визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на Султана и Никола.

Се школувал во гимназијата во Солун и на Воената академија во Софија. Учителствувал во Штип, а како член на Централниот комитет на ТМОРО работел на создавање мрежа на бази, комитети и комитски чети на Организацијата. Учествувал на Солунскиот конгрес на ВМРО (1896), а до 1901 година бил задграничен претставник на ВМРО во Софија.

По убиството во 1903-та, неговите посмртни останки се чувале во Баница, до 1917 година, кога биле пренесени во Ксанти, а потоа во Софија. До 1923 година, ковчежето со коските се чувало во домот на Михаил Чаков. Останките на Делчев на 11 октомври 1946 година биле пренесени во црквата „Свети Спас“ во Скопје.

Би можело да ве интересира

Пендаровски и Дуда положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас

А1он

Гоце Делчев е еден од најсилните симболи во нашата заедничка историја, вели Борисов

Жарко Настоски

ВИДЕО: Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Ана Ололовска

Сто и осумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

Ана Ололовска

Чиј е Гоце Делчев: Бугарски европратеник со навреди под статусот на Заев, се вмеша и Мицкоски

Кристијан Ландов

Се надевам на заедничка прослава на Гоце догодина со нашите браќа од Северна Македонија, вели Борисов

Жарко Настоски