Одбележан македонски национален празник Илинден во Австралија

Од:

Со свечена академија и богата културно- уметничка програма Македонската општина на Западна Австралија го одбележа претстојниот македонски национален празник Илинден.

dobivaj vesti na viber

Одбележувањето започна во дворот на црквата „Св. Никола“ во Перт, со панихида за паднатите борци за слободата на Австралија и Македонија, а пред споменикот на паднатите борци венци положија македонските преживеани борци, организации и здруженија. Од име на Република Македониа венец положи почесниот конзул Зоран Ќосески.

Поздравдравни говори пред присутните гости одржаа Филип Пеов и Стојче Јаковчески.

Би можело да ве интересира

Албанската дијаспора трета во светот, извештајот на ОН покажува масовна депопулација

Горан Наумовски

2.Aвгуст е неработен ден за сите граѓани на Македонија

Нашинците од дијаспората лани испратиле 361 милион евра

Ана Ололовска

Македонка од Чикаго: Јас се самопопишав, но многу мои пријатели бојкотираат

Искра Манојлоска

Повиците за бојкот на пописот допираат до Австралија и Канада, но не и до Швајцарија

Искра Манојлоска

ВИДЕО: Дијаспората од Швајцарија предничи во самопопишувањето

Искра Манојлоска