Од викендов топли радијатори и исклучените од системот ќе плаќаат сметки

Од:

Граѓаните кои живеат во станбени згради каде што има греење, задолжени се да плаќаат по 10 денари за метар квадратен, иако се исклучени од системот.

Од викендов скопјани ќе добијат топли радијатори. Иако грејната сезона официјално требаше да започне на 15 октомври, порадни ниските температури кои навечер паѓаат под 12 степени, топлификација предвреме го пушта греењето.

Компанијата прави контроли на терен, па сите објекти кои имаат проблеми со инсталацијата, на греење ќе мора да почекаат додека тие не бидат санирани.

Од Топлификација велат дека радијаторите, цевките и целата инсталација во зградите граѓаните ќе мораат сами да си ја санираат, бидејќи тоа согласно законите е нивна обврска.

Во меѓувреме се подготвуваат и новите сметки за оние кои се исклучени од системот за греење. Сител објавува дека нив граѓаните ќе ги добијат во ноември, а ќе се однесуваат на претхосниот месец. Граѓаните кои живеат во станбени згради каде што има греење, задолжени се да плаќаат по 10 денари за метар квадратен, иако се исклучени од системот.

Сител објавува дека сепак тоа нема да ги намали сметкиет на оние кои сеуште се греат на парно.

Би можело да ве интересира

Владата ќе ја покрие разликата во цената на парното

Катерина Павлова-Николовска

Парното греење ќе се нормализира во текот на вечерта најавуваат од ЕСМ

Владата го продолжи рокот за постоење на кризна состојба со топлинска енергија до 30 април

А1он

Цената на топлинската енергија утврдена согласно берзанските цени на природниот гас, сметките ќе останат исти

А1он

Пониски сметки за граѓаните кои имале послабо греење или студени радијатори порачуваат од Регулаторна

Катерина Павлова-Николовска

ЕСМ го презеде управувањето со БЕГ и Топлана Скопје Север

Ана Ололовска

Leave a Comment

four × 3 =