Од утре трето теренско прскање против комарци во општина Гевгелија

Од:

Општина Гевгелија најави дека од утре до среда на подрачјето на целата општина ќе биде извршено третото теренско прскање против комарци во соработка со Регионалниот центар за јавно здравје.

– На критичните места на територија на општината, од крајот на март до средината на април, беа извршени две ларвицидни прскања против комарци на површина од 10 хектари крај вода и водени пространства кои дадоа одлични резултати, информираат од општината.

Третото теренско прскање ќе се врши во вечерните и раните утрински часови, поточно во периодот од 23 до 05 часот наутро поради што се предупредуваат пчеларите да преземат мерки за заштита на пчелните семејства.

Од општината најавуваат дека ќе следуваат и неколку авионски прскања против комарци кои годинава општината ќе ги организира самостојно, затоа што ефектите од заедничкото прскање со општините од југоистокот биле многу слаби на територијата на општина Гевгелија.

Би можело да ве интересира

Во Гевгелија ќе се постави монтажна модуларна болница

Ана Ололовска

Одѕивот на гласачите до 17 часот во Гевгелија 52,35 отсто, во Валандово и Дојран околу 46 отсто, во Богданци 40 отсто

А1он

Во Гевгелија позитивно решени околу 90 отсто од барањата за легализација на дивоградби

Ана Ололовска

Пронајдени 142 мигранти во товарно возило, кривични пријави за двајца гевгеличани

А1он

Пронајдени 142 мигранти во камион со бугарски регистарски ознаки

А1он

60 полицајци на служба во Гевгелија од денес во изолација поради позитивен колега – странец

Маја Илиевска-Пачемска