Од утре до недела дожд и опаѓање на температурите

Од:

Утре во текот на денот под влијание на влажен бран, најпрвин во западните, а во текот на ноќта и во сабота претпладне и во останатите подрачја ќе има врнежи од дожд, кои на места ќе бидат обилни, од 10 до 20 литри на метар квадратен, најавуваат од УХМР.

dobivaj vesti na viber

Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со силни електрични празнења, интензивен пороен дожд, над 35 литри на метар квадратен, град и силен ветер од над 60 километри на час на час. Температурата ќе биде во опаѓање.

Од Управата за хидрометеоролошки работи најавуваат и дека од недела следува стабилно и потопло време.

Би можело да ве интересира

Променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Силниот дожд урна потпорен ѕид во скопска Пинтија

Катерина Павлова-Николовска

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд

УХМР: Најмногу дожд во Тополчани, Крушево и во Прилеп

Попладне нестабилно, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Пороен дожд, грмежи и засилен ветер

А1он