Обвинителството за организиран криминал доби ИТ опрема во вредност од 27 илјади евра

Од:

Во рамките на Проектот ИПА 2017 Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан, денеска Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција доби ИТ опрема за дигитална форензика во вредност од 27.000 евра, информираат од Јавното обвинителство.

-Опремата се состои од софтвер и хардвер за компјутерско и мобилно вештачење на одземените ИТ уреди во кривично-правните настани на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. Дигиталната форензика е една од носечките активности на истражниот центар на ова обвинителство и неопходна за непречено ефикасно и ефективно функционирање како на истражниот центар, така и на обвинителството во целина, соопштија од обвинителство.

За потребите на истражниот центар во рамките на овој проект минатиот месец беше донирана и друга хардверска опрема.

Би можело да ве интересира

Отфрлени кривични пријави поднесени од дополнителниот заменик министер и техничкиот министер за внатрешни работи

А1он

ОЈО: Обвинение против две лица за самовластие

Ана Ололовска

Обвинителството поднесе обвинение за поранешен претседател на Врховен кој ја злоупотребил службената положба

Ана Ололовска

Транспаренси Интернешнел Македонија поднесе кривична пријава до ОЈО во врска со незаконски исплати од Агенцијата за филм

Ана Ололовска

Жерновски: Голем ден за правдата, лош за „тефтерчињата” на ВМРО- ДПМНЕ

Ана Ололовска

Почна примената на Законот за ЈО и Законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители

Ана Ололовска