Обвинителството бара притвор за убиецот кој ги застрела сестра му и внукот

Од:

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе предлог за определување мерка притвор за 67-годишниот жител од село Габреш, кој вчера по расправија ги уби сестрата и внукот. Вториот внук со прострелни рани е пренесен на една од скопските клиники.

Основното јавно обвинителство Куманово донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични дела – убиство од член 123 став 1, како и еден обид за убиство.

-Осомничениот 67-годишник, на 21 февруари во кумановското село Габреш, имал расправија, со двајцата внуци од неговата сестра. На расправијата се приклучила и сестрата. Со пиштол кој го поседувал со дозвола, осомничениот пукал кон нив и со умисла ја лишил од живот сопствената сестра и еден од нејзините синови, а се обидел да го лиши од живот и другиот, соопштија од обвинителството.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Куманово поднесе предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице.

Би можело да ве интересира

Градежните работници се пуштени, Обвинителството го почна увидот за пожарот во Универзална сала

Катерина Ѓуровски

Тошковски: Несериозни и непрофесионални се изјавите за убиството на лекарот

Пијан Србин избоде маж во угостителски објект во Јосифово

Катерина Ѓуровски

За насилникот кој злоставуваше малолетничка се бара притвор, немала ни 15 години

Катерина Ѓуровски

Обвинителството проверува дали се поврзани убиството кај Блаце и палењето на „Барон“

Катерина Ѓуровски

Илиеска: Кукавички чин, имам одредени сомнежи, но не се потврдени

Горан Наумовски