Обука за пожарникари за поефикасно справување со кризни ситуации

Од:

Дирекцијата за заштита и спасување со посредство на Холандската амбасада во Скопје, денеска и утре организира обука на пожарникарите од ТППЕ во државата, за користење на хидрауличен алат за спасување од сообраќајни незгоди.

Како што соопштуваат, со оваа обука, се подигнува готовноста на тимовите за брз одговор во Дирекцијата за заштита и спасување и се очекува поефикасно справување со кризни ситуации.

Обуката ќе се одржи денеска и утре во просториите и капацитети на Противпожарната бригада на Град Скопје, на локалитетот во Автокоманда. Обуката ќе ја вршат овластени лица од компанијата ХОЛМАТРО од Холандија. На обуката ќе учествуваат тимови од Ттериторијалните единици на целата држава, а ќе присуствува и првиот човек на ДЗС, Аднан Џафероски.

Би можело да ве интересира

Пожар во ТВ ВИС во Струмица

Ана Ололовска

Со авионско фрлање 35.000 литри вода се гаснеше пожарот над Марков Манастир

Ана Ололовска

Пожар кај Отошница, над Марков манастир

Ана Ололовска

Пожар беснее во атарот на селото Татар Елевци над Дебар

Aleksandar Petrovski

Четири возила запалени во подземни гаражи во Скопје, две деца пренесени во болница

Ландов

Петмина загинати Иранци во пожар во Комо

А1он