Облачно со повремен дожд и ретки грмежи

Од:

Времето во земјава денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено во источните делови.

Наместа ќе има услови за појава на ретки грмежи. Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец (над 60 километри на час).

Минималните температури ќе бидат во интервал од 7 до 13, а максималните ќе достигнат од 15 до 21 степен.

Во Скопје ќе преовладува променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец.

Минималната температура ќе се спушти до 12, а максималните ќе достигне 19 степени.

Во петок ќе настапи преодно стабилизирање на времето со пораст на температурата.

Од сабота кон крајот на денот повторно се очекува нестабилно време со локален пороен дожд и грмежи. Наместа процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме.

Би можело да ве интересира

УХМР: Нестабилно време со пороен дожд и грмежи во четврток и петок

Променливо облачно време, наместа нестабилно со пороен дожд и грмежи

Најмногу дожд во Охрид во изминатите 24 часа

Променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи

Променливо време со дожд и во наредните денови

Горан Наумовски

Најмногу дожд на Попова Шапка во изминатите 24 часа