Облачно и студено со дожд и ветер

Од:

Времето во земјава ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 20 л/м2) проследени со засилен северен ветер. На планините на северозапад врнежите ќе бидат од снег и ќе се формира снежна покривка од 10 до 15 см. Врнежи од снег ќе има и на некои повисоки места.

Утринската температура ќе се движи од 2 до 9, а максималната ќе достигне од 3 до 11 степени.

Во Скопје, облачно и студено со врнежи од дожд, поинтензивни околу пладне и попладне, проследени со засилен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 6, а дневната ќе достигне до 7 степени.

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно време со локална појава на краткотраен дожд, а дневните температури ќе бидат во пораст.

Би можело да ве интересира

Облачно со северен ветар и температура до 14 степени

Најстудено во Битола, најмногу снег во Маврово

Катерина Павлова-Николовска

Студено утро, преку ден сончево со мала облачност

Облачно со дожд, а на планините снег

Променливо облачно со утринска магла по одделни котлини

Повремени врнежи од дожд од петок, потопло време за викендот