Објавен Јавeн повик до невладини организации за доставување предлози за дополнување на Планот за борба против корупција

Од:

Со цел креирање на ефикасни мерки и дополнување на Планот за борба против корупција, денеска од Кабинетот на заменикот на претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, е објавен Јавeн повик до невладини организации во земјава кои работат во областа  на спречување на корупцијата и криминалот.

Како што се наведува во соопштението од Кабинетот на вицепремиерот, преку овој повик, се повикуваат невладините организации кои работат во оваа област да достават свои предлози за креирање на мерки и политики за борба против корупцијата и криминалот. Доставените предлози треба да содржат: конкретни препораки и образложение за иститеконкретни активности за спроведување на препораките, надлежни институции за спроведување на активностите, предлог рок за исполнување на активностите.

Предлозите треба да се достават на следната епошта[email protected]gs.gov.mk најдоцна до 26.11.2021 година (петок) до 12 часот.

Борбата против корупцијата и криминалот е еден од стратешките приоритети на Владата на Република Северна Македонија, а за реализацијата на оваа цел од особено значење е придонесот на невладниот сектор, стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

Таравари: За влез во Влада сакаме директори на Царина, УЈП… или ништо од коалиција

Анита Петровска Рајковиќ

„Транспаренси интернешнал“: Западниот Балкан бавен во борбата против организираниот криминал

А1он

Рашковски: Ајде по процедури да видиме кој е корумпиран, а не со сила и од позиција на моќ

Горан Наумовски

Ивановска за тимот од Вашингтон: Тоа за нас е поразително, доаѓаат зошто не сме си ги завршиле домашните задачи

Маја Илиевска-Пачемска

Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија, амбасадорката на САД: Треба повеќе гонење за да се покаже дека никој не е над законот

Кристијан Ландов

Директор на основно училиште во Теарце ја вработил ќерката, ДКСК бара поведување на прекршочна постапка

А1он