Обвинителството проверува дали се поврзани убиството кај Блаце и палењето на „Барон“

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид на лице место во близина на Блаце, каде беше пронајдено безживотно тело на маж со прострелни рани.

При увидот подигнати се траги кои ќе бидат предмет на вештачење. Издадена е наредба за обдукција на телото на починатиот, а јавниот обвинител даде насоки да се извршат проверки и да се преземат дејствија за обезбедување на докази.

Во однос на пожар во угостителски објект во Чаир, увид извршила увидна екипа на МВР. Подигнати се траги од лице место, обезбедени се снимки од видео надзор. Според првичните сознанија, пожарот е подметнат. Се постапува за откривање на сторителите и за проверка на евентуална поврзаност на двата настани.

Би можело да ве интересира

Обвинителството ги утврдува причините за смртта на седумесечното бебе од Вевчани

Киднапиран, избоден и претепан скопјанец – еден од напаѓачите полицаец

За злоупотреби на ваучерите поднесено обвинение против дванаесетмина

Маскиран влегол со автоматска пушка и украл на 5000 евра од казино во Лешок

Бајрами: Изборниот ден се одвива без поголеми нарушувања и нерегуларности

Градежните работници се пуштени, Обвинителството го почна увидот за пожарот во Универзална сала

Катерина Ѓуровски