Обид за убиство во „Идризово“, прободен е затвореник кој во тешка состојба е однесен во болница

Од:

Неколку минути по полноќ, обид за убиство на затвореник имало во затворот „Идризово“. Со две рани и во тешка состојба, 36-годишниот американски државјанин од Струга бил пренесен во болница. Тој е задржан на КАРИЛ, во тешка здравствена состојба. До инцидентот дошло откако претходно, затвореникот добивал закани во одделение каде бил сместен и истите според неофицијални информации, ги пријавувал до заповедникот и директорот Шпенд Тахири. Случајот е пријавен и во полиција, од каде вчера екипи правеле увид.

dobivaj vesti na viber

„Во едно од одделенијата во установата со остар предмет бил повреден осуденикот С.М.(36) од Струга“, велат од МВР за „А1он“.

Затвореникот кој сега е во болница, неофицијално, барал преместување од одделението каде бил, во друго одделение. За ова ја известувал Управата, а со тоа требало да биде известен и директорот Шпенд Тахири. Сепак, тие одлучиле да остане таму каде е веќе сместен.

Обидот за убиство со остар предмет доаѓа само еден месец откако во „Идризово“ имаше претреси и беа одземани недозволени предмети. По ова, беше разрешен тогашниот директор Реџеп Реџепи. Но и покрај претресите, ножеви и други недозволени предмети се уште има кај затворениците, покажува и овој случај. Засега нема реакција од Управата за извршување санкции, дали ќе побара одговорност и од новиот директор на затворот поради овој случај.

Би можело да ве интересира

Приведен криминалец осуден на четири години затворска казна

Марјан Спасовски се закани со тужба за Реџепи: Ги отфрлам обвинувањата за притисоци за преместување на Јовановски и Кочан

Горан Наумовски

Руски суд ја изрече првата затворска казна за противење на војната во Украина

Затвореници во „Идризово“ спијат на под со бубашваби, но и по 16 лица на осум кревети

Кристијан Ландов

Русија усвои закон за доживотен затвор за педофили

А1он

Нема слободни викенди за затворениците следните 20 денови, Управата сака да ги заштити од коронавирусот