Новите еколошки автобуси пуштени во сообраќај

Од:

Од денеска по скопските улици можат да се видат новите еколошки автобуси што ги набави Град Скопје.

– Еден поинаков јавен превоз … Скопје, една поинаква приказна …, напиша градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил.

Град Скопје потпиша договор со хрватски МАН за набавка на 33 нови автобуси на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП), од кои 21 се нископодни со поединечен капацитет од 85 патници и 12 зглобни нископодни автобуси со капацитет од 149 патници. Задоволуваат стандарди за емисија на издувни гасови ЕУРО 6.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Скопје за Илинден празно како да е полициски час

Искра Манојлоска

Во Скопје 1.803 активни случаи на Ковид-19, најмногу во Чаир – 257

А1он

Велковска од Совет на Град Скопје: Болничкиот паркинг мора да биде бесплатен за сите

Ана Ололовска

Светски архитекти во октомври ќе учествуваат на „Проект Скопје“

Ана Ололовска

Заев: Скопје се издигна од пепелта и стана симбол на несебичната поддршка и на заедништвото

Ана Ололовска

Спасовски: Принципот на солидарноста за обнова на Скопје ни е водилка и за предизвикот од Ковид-19

Ана Ололовска