Николовски нов генерален секретар на СДСМ наместо Кирацовски

Од:

Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски на денешната седница на Централниот одбор на СДСМ е избран за нов генерален секретар. Николовски доаѓа на местото на Кирацовски кој беше на оваа партиска функција од јуни 2017 година.

На Централниот одбор денеска по барање на претседателот на партијата Зоран Заев оставка си дадоа сите шест потпретсесдатели на партијата. Оставките на Оливер Спасовски, Фросина Ременски, Петре Шилегов, Дамјан Манчевски, Мухамед Зекири и Благој Бочварски следуваат по разрешувањето на сите претседатели на општинските организации на СДСМ кое се случи минатата недела.

Од СДСМ ќе биде распишан интерен конкурс за пополнување на функциите кои беа разрешени денеска и во текот на минатата недела.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Иванов и во пензија се однесува расипнички и се расфрла со парите на граѓаните

(ВИДЕО) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ е против раст на платите, против поврат на ДДВ, ние обезбедуваме повеќе пари за граѓаните

Ана Ололовска

СДСМ: Обезбедивме 5 нови лекови за ретки болести, воведени нови инсулини, квотите за лекови се укинуваат

Ана Ололовска

СДСМ: За разлика од криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, денес парите се насочуваат кон граѓаните и нивните потреби

СДСМ: Се е лажно во ВМРО-ДПМНЕ дури и барањето за предвремени избори е класичен блеф

СДСМ: Се зголемува капитацијата на матичните доктори, платите во здравството растат, се укинуваат квотите за лекови

Ана Ололовска