Николоски: Со СДС во Македонија не важат законите, пример за тоа е договорот со „Бехтел и Енка“

Од:

„За жал во Македонија држи едно неславно место некаде околу 100-тото место според перцепција за корупција согласно Извештаите на „Транспаренси Интернешнл“. И случувањата во Судскиот Совет и Совет на јавни обвинители, тие институции што треба да бидат столб на независното судство и независното обвинителство, гледаме наместо тоа се има поле за реализација на политички и би рекол бизнис интереси“, истакна Александар Николоски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ денеска од Комисијата за европски прашања.

Николоски посочи дека деновиве пратениците трчаат од една во друга сала бидејќи интензивно заседава Комисијата за европски прашања со цел да се променат закони за договорот со „Бехтел и Енка“.

„Ние денеска требаше да трчаме од една во друга сала, да отидеме во друга сала па да отидеме во друга, затоа што во Собранието овие денови интензивно заседава Комисијата за европски прашања. Но, таа Комисија не заседава за да се спроведуваат закони кои што се дел од пристапниот процес кон ЕУ иако е Комисија за европски прашања, и тоа и е работата. Туку таа Комисија заседава за да се сменат осум закони кои што се поврзани со две компании, едната се вика „Бехтел“ од САД, а другата се вика „Енка“ и е од Турција, кои што на магичен начин добија во Македонија договор со кој што треба да изградат три автопатски делници во номинална вредност од 1 милијарда и 300 милиони евра и која што веројатно на крај ќе оди преку две милијарди евра“, напомена Николоски.

Тој додаде дека покрај тоа што компаниите добија договор да изведат три автопатски делници на комплетно нетранспарентен начин, бидејќи немаше јавен повик, немаше ниту тендер, изведувачите беа директно изберени од страна на Владата. А, за да се покрие правно се изгласа закон во Собранието. И тоа беше малку, па побараа да се сменат уште осум закони, тоа се закон за работни односи, закон за градење, закон за урбанистичко проектирање итн.

„Во Македонија за „Бехтел и Енка“ законите не важат. Значи ако треба сумарно овие осум закони да ме прашате што значат, значат дека за овие две компании во Македонија закони нема“, рече Николоски.

„Со цел побрзо да бидат изгласани овие закони Владата ги прати во Собранието со европско знаменце“, рече тој.

Николоски упати честитка до ЕК бидејќи таа реагираше дека се работи за злоупотреба на европското знаменце од страна на Владата.

„И финално овој договор е класифициран верувале или не, пратениците треба да гласаат закони кои што се поврзани со овој договор но не смеат да го видат договорот“, укажа Николоски.

Тој рече дека Македонија ќе плати 53 милиони евра пенали на изведувачот доколку работната недела не се промени од 40 на 60 часа.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Ако за модуларната болница во Тетово виновен беше кабелот, дали за скандалот Онкологија ќе биде виновна епруветата

Стоилковски: Со 40 милиони евра, наместо за лиценци, за три години ќе изградеа нова клиничка болница

ВМРО-ДПМНЕ бара да се донесе одлуката за Анкетната комисија за Онкологија

Стоилковски: 10 дена нема ништо, Онкологија ќе заврши како модуларна и Беса транс

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски станува соучесник во амнестијата за големите скандали

Панова: СДС и ДУИ вчера гласаа за амнестија на своите криминали, Левица не гласаше против, им помогна како и секогаш