Разрешен генералниот секретар на СДСМ Кирацовски и потпретседателите на партијата

Од:

Според партиски извори на вечерашниот централен одбор на СДСМ, разрешени се генералниот секретар, Александар Кирацовски и сите шест потпреседатели на партијата.

Неофицијално сите шест потпредседатели на СДСМ, Оливер Спасовски, Фросина Ременски, Петре Шилегов, Дамјан Манчевски, Мухамед Зекири и Благој Бочварски на денешниот Централен одбор на партијата си поднеле оставки, но на предлог на претседатетелот на партијата Зоран Заев.

Покрај оставките на потпретседателите на партијата, разрешен е и генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски. Според париски извори на негово место ќе дојде министерот за земјоделство Љупчо Николовски кој се очекува в понеделник да си поднесе оставка од министерската позиција.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски да одговори за средбите со Зоки Кичеец

Ана Ололовска

СДСМ: Развојните политики во земјоделството даваат резултати

Ана Ололовска

СДСМ: Дали нервозата на ВМРО-ДПМНЕ расте поради повикувањето на Кичеец на распит?

(ВИДЕО) Стоилковски: Зошто Костадинов е толку исплашен од неговиот довчерашен најдобар пријател Бојан Јовановски?

Ана Ололовска

СДСМ: Столковски нека ги повика на одговорност сите за кои се водат постапки од ВМРО ДПМНЕ

(ВИДЕО) Костадинов: Мицкоски да каже дали се гледал со Груевски, со новинарот од Италија, со други луѓе од Словенија?