Немаше да ја има Македонија да не беше чичко ми, ама има нула во мојот бизнис, вели внукот на Али Ахмети

Од:

Точно е дека Али Ахмети ми е чичко, Бог да го благослови. Тој е мојата мотивација. Ахмети ѝ помогна на оваа земја, но тој нема ништо со мојот бизнис. Нула, тврдеше денеска на прес-конференција неговиот дваесет и петгодишен внук, Дрин Ахмети кој е сопственик на „Тор индустри“, компанија која заедно со албански бизнисмен го купуваат деловниот центар „Соравија“.

– Али Ахмети ми е чичко и Бог да го благослови. Тој ми е мотивација. Ахмети и помогна на оваа држава. Немаше да ја имаме Македонија денес ако го следевме Љубчо Георгиевски кој ќе ја поделеше државата. Али Ахмети не го потпиша тоа и вие не го цените доволно. Горд сум што го имам за чичко, но тој нема ништо со мојот бизнис. Нула. Ова што го прават медиумите сега, прави штета на мојата мрежа на соработници, рече Ахмети.

Ахмети има само 25 години, се школувал во САД и не зборува македонски, но вели тоа не му е проблем иако повеќето од вработените му се етнички македонци со нив комуницирал на англиски.

„Живеам во Македонија. Многу луѓе, особено луѓето со кои работам зборуваат англиски јазик. Имам 85 проценти од вработените, кои се етнички Македонци, и тие говорат англиски јазик. Не гледам проблем во тоа. Мислам дека младите луѓе не ги засега оваа тема. Учат албански, учат јазици ако им помагаат во кариерата“, рече Дрин

Акциите на новите сопственици на Соравија се поделени 59 % „PE-VLA-KU SH.P.K.“ градежната компанија од Албанија, 39 отсто, „Thor Industries“, компанијата на Дрин Ахмети и 10 % останува на Соравиа.

Ахмети денеска изјави дека тие 39 отсто од уделот во деловниот објект во центарот на Скопје ги добил како дел од финансиската конструкција и претприемачкиот дух.

„Јас ќе го водам деловниот објект Соравиа и затоа добивам 39 отсто. Кредитот кој го подигнавме во висина од 6 милиони евра од албанската банка Крединс банк за да ја купиме Соравија е на име на господинот Пјетерџокај. Го презедовме долгот од 20 милиони евра на Соравиа. Тој таму е акционер и има добра репутација, затоа банката лесно му го одобри задолжувањето. Ова е бизнис и секој бизнис е ризик, затоа ако не одат работите како што треба, ние деловната зграда ќе ја ставиме на продажба“, рече Дрин Ахмети

Би можело да ве интересира

Ахмети во Тирана: Со знаење и мудрост, можеме многу брзо во ЕУ

Музејот на УЧК што го отвори Ахмети нема дозвола: полн е со карти на „Голема Албанија“ и борци на УЧК од 2001

А1он

Ковачески: Користењето на кабинетот на Груби за состанок на Ахмети не е злоупотреба

Почнете од мене – Ахмети бара да се отвори истрага за се и за сите од ДУИ

А1он

(ВИДЕО) Синот и внуците на Ахмети сакаат да градат фотоволтаична централа, бизнис од 35 милиони евра, велат од ВМРО –ДПМНЕ

А1он

Внукот на Ахмети објасни како ја купил Соравија – не бил сам, а и преземал долг од 20 милиони евра

Анита Петровска Рајковиќ