Нема загинати и повредени Македонци во Лас Вегас, дежурен телефон +1 102 66 70501

Од:

Согласно досегашните информации од дипломатско-конзуларните претсвавништва низ САД, нема пријави за загинати или повредени граѓани на Република Македонија во нападот во Лас Вегас, информираат од македонското МНР.

За евентуална потреба, помош или инфирмации, македонските државјани можат да се јават на дежурниот телефон во Амбасадата на Македонија во Вашингтон: +1 102 66 70501.

Полицијата во Лас Вегас соопшти дека најмалку 59 луѓе се убиени, а 527 се повредени во нападот извршен вчера на музички фестивал во Лас Вегас. Лицето осомничено за нападот е идентификуван како 64-годишен белец Стивен Педок од Невада. Педок се самоуби пред полицијата да упадне во хотелската соба од каде што пукаше врз луѓето присутни на концертот.

Би можело да ве интересира

Фотографии од најскапиот хотелски апартман во светот

Полицијата во Лас Вегас истражува обвиненија за силување против Роналдо

Кристијан Ландов

Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Ана Ололовска

Лас Вегас: 45 луѓе се уште хоспитализирани по нападот на 1. октомври, дел од нив во критична состојба

Наум Локоски

Ненси Синатра повика да бидат стрелани членовите на НРА

Наум Локоски

Градоначалничката на Лас Вегас за напаѓачот: Нека изгние

Ана Ололовска