Нема активни пожари во Македонија

Од:

На територијата на Република Македонија во моментов нема активни пожари. Единствено, пожарот во месноста Орлова вода во атарот на селото Витолиште е ставен под контрола, но во текот на денот се очекува и овој пожар комплетно да биде изгаснат, информира Центарот за управување со кризи – ЦУК.

Пожарот над Ново Конско во месноста Ѓупка каде беше опожарена нискостеблеста дабова шума на површина од 150 хекатри, во утринските часови е изгаснат.

Исто така, целосно се изгасени и пожарите во околината на Националниот парк „Јасен“, Катлановска Бања и Танушевци, како и останатите пожари.

Би можело да ве интересира

Уапсен маж од радовишко, предизвикал пожар кај „Раклишки чаири“

(ВИДЕО) Гори зградата на позната нафтена компанија во Судан

Горан Наумовски

Пожар во Аланија, превентивно се евакуира населението

(ВИДЕО) Во Истанбул: Пожар го зафати покривот на Капали чаршија

Бројот на загинати во шумските пожари на Хаваите се намали на 97

Пожар избувна во ОХИС, гори оџак и дрвна маса

Орце Костов