Неколку скопски села утре без струја

Од:

Корисниците од село Горно Соње, лоцирани над војската, утре од 8:30 до 16:00 часот ќе останат без напојување со електрична енергија.

Во периодот од 9:00 до 15:00 часот, без струја ќе бидат и дел од корисниците од селата Кондово, Горно Свиларе, Долно Свиларе, Кучково и Грачани, како и објектот на рудникот Радуша.

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, причина за прекинот во снабдувањето со електрична енергија е изведувањето планирани технички зафати во дистрибутивната мрежа од страна на екипи на ЕВН Македонија АД.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Експлозија во Санкт Петербург: Илјадници останаа без струја

Бектеши за „Чебрен“: Одредена количина струја мора да остане во државата

Ќе се гради хидроцентралата Чебрен за една милијарда евра: Владата донесе одлука која се чекаше 30 години

Орце Костов

Трговците ќе можат да не снабдуваат со струја од Косово – Регулаторна комисија потпиша соработка

Орце Костов

Цело Слупчане не прави бунт, има луѓе домаќини кои си ја плаќаат струјата, вели премиерот

Орце Костов

Вработените во ЕВН Куманово ги напуштија канцелариите: Загрозена им е безбедноста

Орце Костов