НДМ: Премире Заев, како може да заборавивте на Македонците во Бугарија

Од:

„Народно движење за Македонија ги поздравува иницијативите на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов од Струмица за економска, инфраструктурна, туристичка и енергетска соработка, развојот на коридорот 10, намалување на меѓународните тарифи за роаминг во телекомуникациските услуги, што севкупно е во интерес на граѓаните.

Меѓутоа, НДМ и народот изразуваат големо разочараност што премиерот Заев на вчерашната заедничка седница на македонската и бугарската влада не го постави прашањето за дискриматорската положба на Македонците во Бугарија.

Односно, премиерот Заев на најкомпетентното место не побара одговор зошто Македонците во Бугарија во 21-ви век ги немаат основните човекови и малцински права во духот на основните начела на меѓународното право, на правниот поредок на Обединетите нации и начелата на КЕБС/ОБСЕ.

Затоа НДМ прашува, премиере Заев како може да заборавите на Македонците во Бугарија!?“, се вели во соопштението на НДМ.

Би можело да ве интересира

„Единствена Македонија“: Скандалозно е што Заев избрал фукницонери кои си играат и учат како се води држава

Ана Ололовска

ВИДЕО: Бачев поднесе иницијатива со која бара Македонија да не влезе во НАТО

Ана Ололовска

„Единствена Македонија“ официјално ќе побара од Собранието повлекување од НАТО

Ана Ололовска

НДМ стана „Единствена Македонија“: Сојуз со Русија и членство во Еворазиската унија

Наум Локоски

НДМ: Нимиц ја крши резолуцијата 817, Македонија да го префрли спорот за името на правниот терен

Ана Ололовска

НДМ: Столтенберг да им пренесе на НАТО и ЕУ – Жива е Македонија, жив е македонскиот народ!

Ана Ололовска