Наташа Петровиќ во „Соба со пијано“

Од:

Новиот филм „Соба со пијано“ на Игор Иванов – Изи кој почнува со снимање на 4. јуни има интернационален кастинг, а од македонските актери ќе бидат вклучени Наташа Петровиќ, Владо Јовановски, Фирдаус Неби, Игор Стојчевски, Васил Зафирчев, Симона Спировска и Дениз Абдула.

Според продуцентот Скопје филм студио, „Соба со пијано“ е филмско сценарио со крајно нетипична наративна структура, каде изразен акцент добива драматуршкиот аспект.

„Целта е да се воспостави идентификација со состојбата, која треба да биде постигната преку вонредна актерска игра, односно препознавање преку ситуацијата во која некој од ликовите го заробил сопствениот живот, отколку во самите себе“, велат од СФС.

Во наредните денови ќе бидат објавени и имињата на странските актери кои ќе играат во филмот. „Соба со пијано“ ќе се снима во Скопје, а композитор на музиката е светски познатиот пијанист Чили Гонзалес.

Би можело да ве интересира

Нов протест на филхармоничарите пред Министерството за култура

Ана Ололовска

Петто издание на фестивалот на краток филм „ФИЛМАЈ“

Ана Ололовска

Во Белград проекција на реставрираната верзија на првиот македонски игран филм „Фросина“

Катерина Павлова-Николовска

„Вознемирена земја“ во ко-авторство на Кумјана Новакова номиниран за најдобар документарен филм во Кан

Ана Ололовска

Протест на вработените во Македонска филхармонија: Што поскоро да се најде решение за проблемот и да се надмине оваа надреална ситуција

Ана Ололовска

Јапонскиот амбасадор ќе го отвори Нихон-џи 2.0 со музички настап

Ана Ололовска