Наредните денови посвежо, облачно и врнежливо

Од:

Времето во наредните денови ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд и со снег на планините и на некои повисоки места.

dobivaj vesti na viber

Како што информира УХМР, повеќе врнежи се очекуваат во понеделник, кога ќе дува умерен, а во вторник и среда засилен ветер од северен правец.

Утре и во недела по одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла. Максималната температура во сабота ќе биде десет, а во недела 12 степени. Од понеделни се очекува и намалување на температурите.

Би можело да ве интересира

Најстудено во Маврови Анови, Крушево со најмногу снег

Катерина Павлова-Николовска

Снег во западните и северните делови, како и на повисоките места

Умерено до значително облачно, претпладне магла по котлините и речните долини

Облачно со сончеви периоди, утринските температури ниски

Променливо облачно, студено и ветровито, на места ќе провејува снег

Повремени локални врнежи од снег в петок и сабота