Најстудено во Битола, најмногу снег во Маврово

Од:

Најстудено утрово е во Битола со -11 степени, во Тетово и Дебар се измерени -8, во Прилеп-7, Струмица -6, Берово, Штип и Демир Капија -5, Охрид -3. Над нулате е во Скопје и Куманово со три степени, Велес и Дојран четири и Гевгелија со седум степени, соопшти УХМР.

Најмногу снег, пак, има во Маврово 18 сантиметри, Дебар 15, Битола 14, Берово 11, Попова Шапка и Крушево по 10 сантиметри.

Во текот на ноќта времето беше ведро со мала до умерена облачност. Изутринава е сончево со мала облачност. Дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа долж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 3 до 11 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне 8 степени.

Би можело да ве интересира

Ослободено мече кое било заглавено на дрво во Маврови Анови

Горан Наумовски

ВИДЕО: Мечка со две мали мечиња снимени на пат во Маврово

Катерина Ѓуровски

Најстудено во Берово, најмногу снег во Маврови Анови

Сообраќајот на патот Гостивар-Маврово-Дебар во прекин до 16 часот

Ана Ололовска

Протест на жителите на Горна Река поради еколошката катастрофа во Националниот Парк Маврово

Катерина Ѓуровски

На Маврово вее снег

Горан Наумовски