Најстудено на Попова Шапка и во Маврови Анови, најмногу дожд во Гевгелија

Од:

Најниска температура од -1 степен Целзиусов утрово е измерена на Попова Шапка и во Маврови Анови. Следат Лазарополе, Берово и Крушево со нула степени, 1 во Прилеп, Битола, 2 Претор, 3 Демир Капија, Струмица, 4 Велес, Кавадарци, Охрид, Тетово, Крива Паланка, 7 Скопје-Зајчев Рид, 5 Виница, Гевгелија, 6 Штип и 8 степени во Дојран.

За изминатите 24 часа заклучно до седум часот најмногу воден талог од 11 литри на метар квадратен е наврнат во Гевгелија, во Струмица 8 л/м2, 7 во Виница, 6 Радовиш Пожар, 5 Крива Паланка, 4 Охрид, 3 Лазарополе, Куманово, 2 Берово и 1 л/м2 во Маврови Анови, Демир Капија, Претор, Штип, Битола, Дојран и во Скопје кај Петровец.

Времето денеска променливо облачно, претежно во планинските региони во западните делови и на крајниот исток со повремени локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен долж Повардарието. Максималната температура ќе биде во интервал од 19 до 17 степени.

Во Скопје променливо облачно со услови за краткотраен дожд и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе достигне 16 степени.

Би можело да ве интересира

Променливо облачно време, наместа нестабилно со пороен дожд и грмежи

Најмногу дожд во Охрид во изминатите 24 часа

Променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи

Облачно со повремен дожд и ретки грмежи

Променливо време со дожд и во наредните денови

Горан Наумовски

Најмногу дожд на Попова Шапка во изминатите 24 часа