Најчевска одбила да учествува во расправата за уставните амандмани поради Владо Поповски

Од:

Професорката Мирјана Најчевска одбила да учествува на јавната расправа за уставните амандмани која ја организира Владата. Таа како што вели, добила покана , но ја одбила бидејќи еден од главните говорници е професорот Владо Поповски.

„Тоа е оној човекот со сите бои и за сите влади. Компромисен. Неконфликтен. Човек кој ни во сон нема да се спротистави на ниту еден режим… Сметам дека Владо Поповски е дискредитиран како стручњак во повеќе наврати и дека има нанесено неверојатно голема штета во развојот на Македонија како правна и демокатска држава. Од тие причини, да одам на јавна расправа на која тој се појавува како посебен говорник за мене е не само понижувачко туку и невкусно“, напиша Најчевска на „Фејсбук“.

Поповски е актуелен советник во Советот на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ. Тој пред неколку месеци јавно кажа дека договорот со Грција е добар и дека е илузија дека некој друг би можел да издејствува подобра спогодба за Македонија.

На денешната јавна расправа во Владата освен Поповски, за уставните амандмани ќе говорат и професорот Љубомир Фрчкоски и премиерот Зоран Заев.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Сите руски регионални парламенти гласаа за уставни измени

Ландов

Путин предлага измена на рускиот Устав

А1он

„Службен весник“ ја објави промената на Уставот

Ана Ололовска

Груевски: Пратениците да размислат вечерва, дали ќе гласаат за националниот или личниот интерес

Ана Ололовска

Заев потврди дека попладнево ќе има средба со Касами

Ана Ололовска

Уставниот закон за спроведување на амандманите на дневен ред во матичната комисија

Ана Ололовска