На втор ден Велигден голем народен собир и литија во манастирот „Пресвета Богородица- Пречиста“ во Кичево

Од:

На 09.04.2018 година во древниот пречистански манастир беше отслужена света божествена литургија, чиноначалствувана од Архимандритот Партениј, игумен на Бигорскиот манастир. Во чест на Св. Пречистански маченици Пајсиј, Евнувиј и Аверкиј кои пред точно 460 години биле немилосрдно убиени поради непоколебливата вера се одржа и величествена литија до местото на нивната погибија. Стотици верници од Кичево и од целата држава присуствуваа на овој голем црковен собир.

dobivaj vesti na viber

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи г-дин Даријан Сотировски присуствуваше на ова радосно празнување, а притоа оствари и средба со Архимандритот Партениј каде покрај честитките по повод Христовото Воскресение и традиционалното кршење со велигденските јајца се разговараше и за многу актуелни прашања од црковната сфера за Македонија и целокупниот регион.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Благодатниот оган и на оваа Велика сабота се појави во Светиот гроб во Ерусалим

Ана Ололовска

Вработените во Зегин бојадисуваа велигденски јајца со децата од СОС Детско село

А1он

Гутереш повика на четиридневен велигденски прекин на огнот во Украина

А1он

ВИДЕО: Бајден се исплаши од велигденската маскота во Белата куќа

А1он

Во Белата куќа се оддржа традиционалното велидгенско тркалање јајца

А1он

Израелската армија ги затвори палестинските територии пред Пасха, по конфликтот во Ерусалим

А1он