На преминот Морина уапсен македонски државјанин баран со меѓународна потерница

Од:

Македонски државјанин баран со меѓународна потерница распишана од белгиските власти е уапсен на преминот Морина на албанско-косовската граница, кај Кукс.

-На влез на граничниот премин Морина, службите на граничната полиција, како резултат на зголемени мерки и размена на информации со Интерпол Тирана, го приведоа лицето Џелал Ферати (38), жител на Скопје, Северна Македонија, баран со меѓунродна потерница, за кривични дела „кражби“ и „трговија со наркотици“, стои во соопштението.

Се додава дека за време на обработката и верификацијата на податоците во системот, е утврдено дека македонскиот државјанин е прогласен за меѓународно барано лице од Интерпол Брисел, Белгија, откако тамошните судски органи го осудиле на три години затвор за споменатите кривични дела.

Полицијата информира дека на крајот од истражните дејствија на стручните лица на одделот за истраги на криминал при полицискиот комесаријат Кукс, извршиле привремено апсење на Ферати, со цел негова екстрадиција во Белгија, врз основа на „Европската конвенција за екстрадиција“ од 1957 година.

Пред три дена Ф.В.(39) од селото Велешта, Струшко, беше уапсен на преминот Ќафасан на албанско-македонската граница кај Струга, откако на влез на албанска територија било утврдено дека се бара со меѓународна потерница распишана од бразилските власти, поради трговија со дрога.

Би можело да ве интересира

Излезе од притвор Србинот уапсен на Видовден во Косово, ќе плати 6.700 евра за да не лежи шест месеци

Жарко Настоски

Бугарски криминалец, еден од најбараните во Европа, уапсен во Скопје

Катерина Павлова-Николовска

Во Грција уапсен македонски камионџија со 167 килограми канабис

Приведен агентот за недвижности кој продаде ист стан на повеќе купувачи

Во Тетово специјалци уапсија осуден убиец што ѝ бегал на полицијата 12 години

Жарко Настоски

Уапсен директор во Србија, лечел луѓе со лекови за животни

А1он