На Богородица за излез од земјава се чека 40 минути

Од:

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

dobivaj vesti na viber

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Поради зголемена фреквенција на возила, на ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е околу 40 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Регионалниот патен правец кој води преку Националниот парк Галичица ќе биде затворен за секаков сообраќај секој ден на делницата од Баба до Царина – (преспанска страна) од 08:00 до 17:00 часот, поради изведување градежни работи на пат – (реконструкција на коловозната конструкција). После 17:00 часот патниот правец ќе биде отворен за сообраќај и на оваа делница, при што истиот ќе биде обезбеден со лица од страна на изведувачот на работите и соодветна сообраќајна сигнализација. Од Охрид до Баба регионалниот патен правец ќе биде отворен за сообраќај во двете насоки.

Би можело да ве интересира

На Богородица и на Табановце се чека и до еден час

Продолжуваат гужвите на Табановце и на Богородица, за влез во земјава се чека час и половина

Катерина Павлова-Николовска

На Богородица и на Табановце се чека по еден час

Катерина Павлова-Николовска

Колони на граничните премини, за излез кон Грција се чека и до еден час

Катерина Павлова-Николовска

Гужви на Табановце и на Богородица, се чека до 40 минути

Катерина Павлова-Николовска

На „Табановце” за влез во земјава се чека околу 40 минути, на преминот „Богородица” околу половина час