МВР: Приведени четворица полски навивачи

Неколку навивачи на Полска се приведени вчеравечер во центарот на Скопје, откако меѓусебно се степаа во едно кафуле. Македонската полиција екпресно реагираше и за кусо време го реши инцидентот.

„Вчера во 20:00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во угостителски објект на Плоштад „Македонија” бил нарушен јавниот ред и мир од полски навивачи кои се дојдени да го следат фудбалскиот натпревар помеѓу нашата и репрезентацијата на Полска. Полициски службеници излегле на местото и во Полициската станица Центар биле приведени лицата П.М.Б.(30), П.В.(38), K.K.(26) и С.В.Б.(40), сите државјани на Република Полска, за понатамошна постапка“, соопштуваат од МВР.

Според очевидци, распрвата прво била вербална, а потоа дошло и до физичка пресметка помемеѓу навивачите кои се наоѓаат во Скопје во очекување на вечерашниот квалификациски дуел за ЕВРО 2020 на нивната со македонската фудбалска репрезентација.

Би можело да ве интересира

Повредени 33 мигранти, се превртело комбето во кое се превезувале

Муковски, Василевски, Арнаудов останаа без обезбедување

Запленети 50 килограми марихуана кај Охрид

Приведени тројца кавадарчани осомничени за фалсификување пари

Ана Ололовска

Лишен од слобода Холанѓанец баран од Интерпол

Ана Ололовска

Кривична пријава за поранешен претседател на Здружението на пензионери „Општина Бутел Нов Живот“

Ана Ололовска